Cerkiew pw. św. Krzyża w Węgorzewie

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Węgorzewo, 11 Listopada 14

Kategorie: Obiekty sakralne: Kościoły

Cerkiew pw. św. Krzyża w Węgorzewie została wybudowana w latach 1930-1933 jako kościół ewangelicki. Architektem był Just ze Słupska. Po II wojnie światowej świątynię przejęli katolicy i zorganizowali tu kościół garnizonowy, ale już w latach 50. XX wieku budynek wrócił do ewangelików. Od 1976 kościół nie był już jednak przez nich użytkowany.

Został on wydzierżawiony grekokatolikom i w 1983 roku odprawiano tu msze tego wyznania. Ostatecznie został odkupiony od ewangelików w 1998 roku i od tamtej pory był przystosowywany do liturgii grekokatolickiej. Dziś jest to kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Świątynię w stylu neogotyckim wzniesiono na planie prostokąta z czerwonej cegły. Jest to budowla salowa przykryta drewnianym stropem, dwupoziomowa. Posiada wydzielone prezbiterium oraz prostokątną dzwonnicę wybudowaną nad wejściem. Wewnątrz można zobaczyć m. in. nowoczesny drewniany ikonostas, a także dawne wyposażenie ewangelickie, na które składają się: witraże, drewniany krucyfiks w prezbiterium oraz ławy.