Sport, integracja, promocja zasobów turystycznych i wypoczynek – to cele I Spartakiady „7” Powiatów !

Przedsięwzięcie pod nazwą I Spartakiada „7” Powiatów – Węgorzewo 2017 zrodziło się podczas  spotkania przedstawicieli powiatów utworzonych w 2002 roku tzw. „drugim rzucie” – powiat brzeziński, gołdapski, łobeski, wschowski, sztumski i węgorzewski. Starosta Węgorzewski Halina Faj na spotkaniu w Łobzie jako pierwsza zgłosiła gotowość organizacji spotkania integracyjnego z okazji XV-lecia Powiatów, które przypada właśnie w tym roku. Jubileusz okazał się bardzo dobrym powodem do tego aby to właśnie w Węgorzewie, z tej  okazji odbyła się  12/13 czerwca I Spartakiada, której uczestnikami była młodzież  i dorośli przedstawiciele tych powiatów (po ok. 30 osób z każdego powiatu).

Delegacje przybyły do Węgorzewa już 11 czerwca br. wieczorem i wyjechały 14 czerwca , czyli dzisiaj w radosnych nastrojach, pełni wrażeń z doznań sportowych i rekreacyjnych, które tu przeżyli wszyscy. W tegorocznej spartakiadzie wzięło udział  ok. 170 osób - przedstawiciele pięciu powiatów- brzezińskiego, gołdapskiego, łobeskiego, sztumskiego i węgorzewskiego.

Pierwszy dzień Spartakiady miał charakter sportowo-integracyjny, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych przez cały dzień walczyła o mistrzostwo powiatów w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców, natomiast osoby dorosłe uczestniczyły w spływie kajakowym rzeką Sapiną. Podkreślić należy, że Mistrzami rozgrywek w piłce siatkowej chłopców została drużyna z Węgorzewa, natomiast dziewczęta nasze zdobyły tytuł Wicemistrzyń. W czołówce znalazł się również Łobez i Brzeziny.

Uroczyste podsumowanie tego dnia odbyło się w Węgorzewskim Centrum Kultury. Zespół Small Band – jazz tradycyjny, pod dyrekcją Mirosława Błudnia i Mirosława Gostomskiego dał wyśmienity koncert. Absolutnym, pozytywnym  zaskoczeniem był występ Jerzego Dorosza jako solisty.

Drugi dzień to rekreacja i wypoczynek połączony z prezentacją atrakcji turystycznych powiatu. Wielkie Jeziora Mazurskie zaprezentowano z pokładu statków Żeglugi Mazurskiej – rejs z Giżycka do Sztynortu. Następnie Śluza Górna Leśniewo, zjazdy na tyrolce, paint ball , przejazdy samochodami terenowymi, budowanie wieży ze skrzynek, strzelanie z wiatrówki była niezwykłą atrakcją w ocenie wszystkich uczestników, a szczególnie młodzieży. Zakończeniem dnia dla młodzieży miała też być wycieczka rowerowa, ale z uwagi na deszcz niestety ta atrakcja nie zostało zrealizowana.

Wszyscy uczestnicy Spartakiady otrzymali pamiątkowe koszulki i medale wykonane specjalnie na tę okazję, a najlepsze drużyny siatkarskie puchary i statuetki za indywidualne osiągnięcia. Pamiątki te ufundował Samorząd Powiatu Węgorzewskiego. Burmistrz Węgorzewa podarował materiały promujące szczególnie trasę Green Velo , w tym gadżety ja promujące.

Gośćmi szczególnymi Spartakiady byli : Senator Małgorzata Kopiczko, Poseł na Sejm RP  Janusz Cichoń, który uczestniczył również w spływie kajakowym rzeką Sapiną oraz  Poseł na Sejm Jerzy  Gosiewski.

Podczas uroczystej kolacji z okazji XV-lecia „7” Powiatów Starosta Węgorzewski  Halina Faj wręczyła szefom powiatów uczestniczących w Spartakiadzie tj. Staroście Gołdapskiemu Andrzejowi Ciołkowi, Staroście Łobeskiemu Markowi Pawłowi , Wicestaroście Brzezińskiemu Romanowi Sasinowi oraz Staroście Sztumskiemu Wojciechowi Cymers pamiątkowe wazony. Senator Małgorzata Kopiczko natomiast z okazji XV-lecia Powiatów wręczyła wszystkim szefom Listy Gratulacyjne, dołączając do nich życzenia dalszego, wspaniałego rozwoju i promocji swoich osiągnięć, w tym takich właśnie integracyjnych spotkań służących zacieśnianiu współpracy pomiędzy nimi.

Starosta Węgorzewski Halina Faj oraz Przewodniczący Rady Powiatu Maciej Zmitrowicz  serdecznie dziękują wszystkim partnerom, którzy włączyli się w organizację I Spartakiady „7” Powiatów – Węgorzewo 2017.

Opublikowano: 14 czerwca 2017 17:48