Dożynki Powiatowe w słonecznej oprawie – Budry 2017

W  piękną słoneczną niedzielę, 10 września br. odbyły się w Budrach dożynki Powiatu Węgorzewskiego. Barwny dożynkowy korowód wyruszył spod urzędu Gminy w Budrach
w kierunku kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej,  w którym odbyła się  uroczysta Msza Święta.

W uroczystościach  dożynkowych uczestniczyli również  przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgorzewskiego: Wicestarosta Krzysztof Kołaszewski oraz Radni : Maciej Florkiewicz, Andrzej Kruk, Marek Zawadka, Bogusław Grabiński.

Organizatorzy  dożynek tj. Samorząd gminy Budry i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury
w Budrach  oraz  Samorząd powiatu Węgorzewskiego ( wsparcie finansowe)  jak co roku przygotowali  uczestnikom dożynek , zwanych świętem plonów wiele atrakcji dla dzieci
i dorosłych. Dzieci mogły wziąć udział zabawach i animacjach prowadzonych przez pracowników GOK, a starsi uczestnicy w konkursie  sołectw, zwanym Sołtysiadą.

Podczas dożynek tradycyjnie przeprowadzony  został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym pierwsze miejsce zajęli ponownie  mieszkańcy Budzewa. Wieniec ten zostanie zawieziony na dożynki wojewódzkie do Olsztynka, które odbędą się 17 września br.

Mieszkańcy lokalnych wsi przygotowali  kolorowe stoiska  z  tradycyjnymi potrawami i wypiekami, które goście kosztowali z wielkim smakiem.

Podczas dożynek przeprowadzona została również  zbiórka publiczna na rzecz Łukasza Filipka, który urodził się z rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem i niedowładem kończyn dolnych. Wsparcie finansowe  udzielone Łukaszowi umożliwi mu skorzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych, których celem jest usamodzielnienie  i poprawienie stanu zdrowia Łukasza.

Nie zdążyliście nic kupić? Nic straconego: datki z dopiskiem "darowizna dla Łukasza" można wpłacać na konto:
27 9348 0000 0009 6146 2000 0020 (Mazurska Fundacja Edukacyjna Bonus Pastor, ul. Pionierów 4, 11-600 Węgorzewo).

Całość święta plonów dopinał  blok folklorystyczny, w tym występy zespołów pieśni i tańca. Na tegorocznych dożynkach wystąpiły ALEBABKI (Budry), Jontki (Żywiec), Kurpianka - Cepelia (Kadzidłowo), Koronki (Białoruś - Grodno).

Fot. Wiesław Cabaj

Opublikowano: 11 września 2017 14:46