Konferencja pn. Turystyka kolejowa. Walory i ograniczenia rozwoju” - bardzo pozytywny oddźwięk merytoryczny i rzeczowy.

W miniony czwartek, 05 października br. W Hotelu Ognisty Ptak w Ogonkach, Starosta Węgorzewski Halina Faj w partnerstwie ze Starostą Braniewskim Leszkiem  Dziąg  zorganizowali konferencję, której wiodącym tematem były  linie kolejowe  wykorzystywane do przewozów publicznych i turystycznych.

Gościem  szczególnie ważnym tej konferencji, z uwagi na poruszane tematy i niezbędne strategiczne  decyzje był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek  Brzezin, który ze szczególną uwagą śledził przedstawiane podczas konferencji prezentacje  oraz bardzo aktywnie , do końca konferencji, uczestniczył w prowadzonej  dyskusji . Udział w konferencji wzięli również przedstawiciela lokalnych samorządów , organizacji i firm turystycznych z  Elbląga, Łupawska, Braniewa, Srokowa, Węgorzewa, Buder i  Kętrzyna.

Konferencję rozpoczęto bardzo miłym akcentem czyli wręczeniem medali „Zasłużony dla Warmii
i Mazur”  dwóm rolnikom z powiatu węgorzewskiego tj. panu Stanisławowi Procajło ze Stręgla oraz panu Zdzisławowi Korzenieckiemu z Buder, w imieniu którego medal z rąk Marszałka  M.G. Brzezina odebrał pan Jan Królik.

W dalszym ciągu współorganizatorzy konferencji, czyli Starosta Braniewski Leszek  Dziąg i  Piotr Gajowniczek  pracownik Wydziału Komunikacji w braniewskim starostwie ( znawca i pasjonat linii kolejowych), omówili bardzo szczegółowo zagadnienia dot. zarzadzania liniami kolejowymi oraz  nieczynnej  od  jakiegoś czasu linii kolejowej 254  Elbląg Tropy – Tolkmicko – Braniewo Brama – Braniewo ,  którą bardzo by chcieli reaktywować. Piotr Gajowniczek przedstawił dwie prezentacje „Turystyka kolejowa – słownik pojęć, ogólne zasady działania i finansowania oraz „ Nowy produkt turystyczny – linia 254”.

Na konferencję przybyli również przedstawiciele firm, które zajmują się przewozami na węgorzewskiej , pleszewskiej i uhereckiej  kolejowej linii turystycznej. Praktyczne zasady funkcjonowania kolei turystycznej przedstawił pan Tomasz Strapagiel  Zarządu SKPL Cargo Sp. z o.o.

Problemy operatorów kolei turystycznych   min. w oparciu o funkcjonowanie Żuławskiej Kolei Dojazdowej ,  a także proponowane zmiany w prawie  przedstawił bardzo wnikliwie pan Jarosław Lipiński Prezes  Pomorskiego Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych .

Starosta Węgorzewski Halina Faj  przedstawiła min. problemy samorządu związane z przejęciem i  zarządzaniem linią kolejową Węgorzewo-Kętrzyn. Zwróciła uwagę na duże koszty eksploatacji, w tym bieżących remontów , drobnych napraw, konserwacji i zabezpieczenia mienia przed kradzieżą czy dewastacją. Stwierdziła, że linia kolejowa Węgorzewo-Kętrzyn funkcjonująca głównie latem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, ale też miejscowej ludności. Atrakcje na tej linii też są szczególne : wiadukty, mosty, bunkry w Mamerkach, Mazurolandia, Gierłoż, a po drodze niezwykle piękne mazurskie krajobrazy. Starosta podkreśliła, zwracając się do Marszałka, iż rzeczą niezbędną dla jej trwałego funkcjonowania jest  konieczność dofinansowanie całorocznych przewozów publicznych i turystycznych.

Na walory kulturowe tejże linii, potrzebę funkcjonowania i dalszego  jej rozwoju zwróciła uwagę pani Barbara Chludzińska - Prezes Fundacji „Dziedzictwo Nasze” podkreślając jej niezwykłe znaczenie pod względem promocji i rozwoju tego obszaru. W temacie historii regionu , w tym linii kolejowych i atrakcji turystycznych znajdujących się na obszarze przebiegu tych linii wypowiedział się pan Ryszard  Karuzo, przewodnik i ekspert w dziedzinie zasobów kulturowych . Jest autorem min. przewodnika Mazury Wschodnie i Suwalszczyna” , który to Starosta Halina Faj, podczas konferencji wręczyła na pamiątkę  Marszałkowi M. G. Brzezinowi.

Samorząd Powiatu Węgorzewskiego na konferencji reprezentował  również Przewodniczący Rady Powiatu w Węgorzewie Maciej Zmitrowicz, Wicestarosta Krzysztof Kołaszewski,  Sekretarz Małgorzata Juchniewicz ,  Naczelnik Wydz. Geodezji i Nieruchomości  Alicja Józefowicz oraz Barbara Dawcewicz – Pełnomocnik Starosty ds. promocji i kontaktów zagranicznych, która jednocześnie  moderowała przebieg konferencji.

Konferencja została zarejestrowana w całości przez pana Zbigniewa  Śmierzyńskiego Węgorzewo TV.

Materiały z konferencji (prezentacje) są dostępne w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie, pokój nr 32, tel. 87 427 660, kom. 663745828

Opublikowano: 06 października 2017 17:38

Filmy: