Ostrzeżenie o przekroczeniu stanów alarmowych w systemie Wielkich Jezior Mazurskich

Zarząd Zlewni w Giżycku RZGW w Warszawie informuje, że z powodu złych warunków hydrologicznych (długotrwałe, intensywne opady atmosferyczne ) został przekroczony stan alarmowy w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. W dniu 29.12.2017 roku odczyt na wodowskazie głównym Giżycko wynosi 163 cm i jest to stan ekstremalny (stan alarmowy został przekroczony o 13 cm). Wzrost poziomu wody na jeziorach mazurskich wskazuje tendencje wzrostową , mimo maksymalnego  zrzutu wody na główne odpływy tj. rzekę Węgorapę i Pisę. Do systemu WJM ciągle dopływają wody opadowe z ogromnej zlewni o pow. 4 353,2 km3 (dopływa jej więcej niż można skierować na odpływy). W związku z taką sytuacją należy zabezpieczyć mienie w obrębie oddziaływania jezior mazurskich ze szczególnym uwzględnieniem terenów położonych wzdłuż linii brzegowej na terenie Gminy Węgorzewo i Pozezdrze. Prosimy wszystkie podmioty gospodarcze  i mieszkańców posiadających nieruchomości  w strefie oddziaływania jezior, o zabezpieczenie mienia , gdyż może dojść do lokalnych podtopień.

Opublikowano: 29 grudnia 2017 07:23