Spotkanie hodowców bydła mlecznego - Wilkasy 2018

W Hotelu Tajty w Wilkasach,  8 marca br. odbyło się tegoroczne spotkanie z hodowcami bydła mlecznego, którego organizatorem jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka  oraz Warmińsko-Mazurski  Związek  Hodowców  Bydła Mlecznego w Olsztynie.

Spotkanie organizowane jest celem wyróżnienia hodowców bydła mlecznego, którzy osiągają najlepsze wyniki w produkcji mleka. Z powiatu węgorzewskiego wyróżnienia otrzymało 15 rolników po 5-ciu z gminy Budry, Pozezdrze i Węgorzewo.

Najlepszym spośród nich okazał się pan Stanisław Procajło ze Stręgla posiadający 117 krów. Od jednej krowy otrzymuje rocznie  11 246 kg mleka , o zawartości tłuszczu 3,78 % i białka 3,31 %. Kolejnymi rolnikami spośród najlepszej piątki  zostali pan Jacek Szymański z miejscowości Róże ( 34 krowy), pan Adam Filiszkiewicz z Kolonii Pozezdrze  ( 33 krowy),  pan Tomasz  Jedenasty z Piłak Małych (34 krowy) oraz pan Jan Rawski z miejscowości Róże (18 krów).

Listy Gratulacyjne oraz nagrody  rzeczowe wyróżnionym rolnikom z powiatu węgorzewskiego , obecnym na spotkaniu  wręczył Wicestarosta Krzysztof Kołaszewski.

Okazuje się , że krowy rekordzistki z roku na rok dają coraz więcej mleka. Krowa rekordzistka  w 2016 roku wyprodukowała 22.449 kilogramy mleka (tj. ok. 60 litrów mleka  dziennie) i należy do hodowcy z województwa łódzkiego - Jacka Skonecznego prowadzącego gospodarstwo rolne w miejscowości Strzebieszew.

Zastanawiające jest to, gdzie jest granica tej wydajności oraz to, co powoduje ten nieustający wzrost.

Opublikowano: 09 marca 2018 13:39