Wykaz szpitalnych oddziałów ratunkowych posiadających ampułki zawierające antytoksyny jadu żmii na terenie województwa warmińsko-mazurskiego - stan na dzień 19 .07.2018 r.

Jest okres kolonii, obozów i częstych wypraw do lasu. A tam możemy natknąć się na żmije. Żmije zygzakowate w  naszych lasach nie są niczym wyjątkowym. Dość łatwo je spotkać, zwłaszcza w słoneczne dni, gdy wygrzewają się w promieniach słońca. Lasy stanowią dla tych, jedynych jadowitych gadów w Polsce, doskonałe środowisko ze względu na dużą ilość podmokłych terenów.

W Polsce spotykamy 3 odmiany barwne żmii zygzakowatej: brązową, szarą (srebrzystoszara lub grafitowa) oraz czarną. Czarna odmiana należy do najrzadszych. To wąż jadowity. Aby zabezpieczyć się przed pokąsaniem wystarczy do lasu założyć buty zakrywające kostki, w czasie spaceru patrzeć pod nogi, bo żmije wygrzewają się czasem na środku ścieżek, oraz uważać gdzie się siada.

Żmije rzadko kąsają  ludzi i starają się raczej uciec niż atakować. Zwykle do ukąszeń dochodzi przypadkowo (np. gdy człowiek nadepnie na gada). Jad żmij nie jest śmiertelny dla dorosłych, zdrowych ludzi. Może być niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Leczenie polega na podaniu anatoksyny. W każdym przypadku ukąszenia należy zgłosić się do lekarza.

W załączeniu wykaz SOR z terenu województwa Warmińsko-mazurskiego posiadających ampułki zawierające antytoksyny jadu żmii

Dane te ulegają cały czas zmianie

Opublikowano: 19 lipca 2018 07:35

Załączniki: