Doroczne Święto Plonów - Dożynki Parafialne w Budrach .

Doroczne święto plonów w Budrach odbyło się w niedzielę 9 września br.

Pomimo deszczowego poranka , pozostała cześć dnia okazała się bardzo ciepła, a nawet słoneczna.

Ceremonia obrzędowa rozpoczęła się w kościele parafialnym w Budrach mszą świętą dziękczynną , podczas której starostwie dożynek wręczyli gospodarzowi gminy Budry Wójtowi Józefowi Markiewiczowi chleb dożynkowy upieczony z tegorocznego zboża. Pięknym elementem tego wydarzenia jest dzielenie się chlebem z mieszkańcami gminy oraz zaproszonymi gośćmi. Wśród nich na  dożynkach obecni byli min.   Starosta Węgorzewski Halina Faj, Wicestarosta Krzysztof Kołaszewski, Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, Wójt Gminy Pozezdrze Bohdan Mohyła oraz wielu pozostałych zacnych gości pełniących ważne funkcje zawodowe, gospodarcze i społeczne w powiecie węgorzewskim.

W ramach programu święta plonów odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, konkurs  kulinarny (pasztety i nalewki), konkurs na najpiękniejsze stoisko , konkurs sołectw. W skład społecznej komisji oceniającej dożynkowe  konkursy wchodzili: pani Kinga Latosińska , pani Agnieszka Szałko, pan Zenon Zouner oraz pani Barbara Dawcewicz.

Dopełnieniem barwnego widowiska był blok artystyczny składających się z koncertów, małych form artystycznych i teatralnych nawiązujących do obrzędów ludowych związanych z dożynkami. Gościem honorowym był zespół ludowy z Kaliningradu  "Królewczanie", który pomimo góralskich strojów zaśpiewał też  wiele naszych mazurskich pieśni ludowych.

Więcej szczegółowych informacji, w tym o rozstrzygnięciu konkursów znajdziecie Państwo  na stronie internetowej i na FB GOK Budry.

Zdjęcia wykonał i udostępnił  pan Zbigniew Wiesław Cabaj , za co serdecznie dziękujemy.

Więcej zdjęć, w tym  fotorelacja na i filmiki na FB autora.

Zapraszamy !

Opublikowano: 10 września 2018 16:23