Dni Łobza i XV-lecie Powiatów utworzonych w 2002 roku.

Czas biegnie szybko o czym może świadczyć Jubileusz 15-lecia utworzenia 7 powiatów, w tzw. „drugim rzucie” , czyli z dniem 01.01.2002 roku. Wśród tych siedmiu powiatów znalazły się powiaty: Brzeziński, Gołdapski, Łobeski, Leski, Wschowski, Sztumski i Węgorzewski. Okazją do podsumowania 15-stu lat ich funkcjonowania był jubileusz zorganizowany przez samorząd Powiatu Łobeskiego, połączony z obchodami Dni Łobza w dniach 30.06 do 03.07.2016 r.

W uroczystościach z ramienia Powiatu Węgorzewskiego uczestniczyli: Starosta Węgorzewski Halina Irena Faj, Przewodniczący Rady Powiatu Maciej Andrzej Zmitrowicz oraz  Pełnomocnik Starosty ds. promocji i kontaktów zagranicznych Barbara Dawcewicz.

Gospodarz miasta  Łobez Burmistrz  Piotr Ćwikła oraz Starosta Powiatu  Łobeskiego Paweł Marek przygotowali bardzo urozmaicony i ciekawy program obchodów jubileuszu 15-lecia i Dni Łobza. Podczas uroczystej sesji w ratuszu zgromadzili się  radni powiatowi wszystkich kadencji, delegacje partnerskich powiatów oraz goście honorowi, w tym Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich  Rudolf Borusiewicz.

Starosta Węgorzewski Halina Faj przedstawiła na uroczystej sesji prezentację multimedialną zasobów kulturowych, gospodarczych i społecznych Powiatu Węgorzewskiego oraz wręczyła  gospodarzom pamiątkową  rybę i żaglówkę ( symbole WJM). Także pozostali starostowie złożyli życzenia i przedstawili swoje prezentacje, a wśród nich Starosta Brzeziński Edmund Kotecki, który niezwykle trafnie skomentował relacje i korzyści wynikające z faktu utworzenia 7 powiatów w terminie późniejszym. Powiedział min. – Szanowni Państwo pozostałe powiaty zazdroszczą  nam tak ścisłej współpracy i kontaktów, przyjaznej atmosfery i efektów wynikających z tej współpracy. Pomimo „startu” w terminie późniejszym  zrealizowaliśmy wiele wartościowych inwestycji i przedsięwzięć. Wypowiedź starosty Brzezińskiego  uzupełnił Dyrektor Biura ZPP Rudolf Borusiewicz mówiąc – Udało się i to dobrze. Trzeba to docenić, głośno o tym mówić, a właśnie dziś jest ku temu doskonała okazja.

Drugim istotnym wydarzeniem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Starostwa Powiatowego w Łobzie, upamiętniającej akt utworzenia powiatu. Odsłonięcia tablicy dokonali wszyscy obecni w uroczystościach Starostowie, w artystycznej oprawie orkiestry dętej  i młodzieżowej grupy tanecznej, delegacji  Ochotniczych Straży Pożarnych i jednostek samorządowych.

Na pamiątkę obchodów Jubileuszu 15-lecia starostwie powiatów zawiesili na nowo-posadzonych drzewkach na dziedzińcu budynku Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej, pamiątkowe tabliczki z nazwą powiatu, do którego będzie należało drzewko.

Podczas Dni Łobza odbywały się również prezentacje poszczególnych powiatów na stoisku promocyjnym. Również Powiat Węgorzewski zaprezentował swoje materiały promocyjne  ( informatory, mapy, foldery, aplikację mobilną, gadżety, roll-up) oraz  materiały informacyjne powierzone przez: lokalne firmy tj. AHOY CZARTER, NORTHMAN, Ośrodek „Ognisty Ptak”, Muzeum Kultury Ludowej; a także materiały przekazane przez Biuro Promocji  w Węgorzewie ( mapy i opis szlaków rowerowych).

Kolejny okrągły jubileusz 20-lecia  powiatów  utworzonych w 2002 r. zaplanowano
w Powiecie Węgorzewskim

Niezwykle urozmaicony był również program artystyczny min. odbył się koncert inauguracyjny Filharmonii Koszalińskiej pn. Z batutą i humorem; Konferencja Naukowa „Festiwale Orkiestr Dętych w Świecie w XX i XXI wieku”; Parada Orkiestr Dętych; III Międzynarodowy Konkurs Instrumentalistów ( instrumenty dęte drewniane i blaszane), koncert „Oddziału Zamkniętego”, zespołu „Piękni i Młodzi” ), a niektóre z zespołów pokonały 8 tys. km aby wystąpić w Łobzie ( grupa z Tuwy, gra na instrumentach dętych, śpiew „gardłowy”). Grupa ta zagrała również koncert  na instrumentach dętych  jadąc wierzchem na koniach, które wcześniej nie doświadczyły tego typu przeżyć artystycznych i zostały przygotowane do występu w ciągu trzech dni.

Opublikowano: 07 lipca 2016 14:03