Cmentarz nad jez. Święcajty

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Węgorzewo, węgorzewo

Kategorie: Punkty widokowe: Wzniesienia

W Węgorzewie, nad brzegiem jeziora Święcajty, założono pod koniec I wojny światowej cmentarz wojenny. Znajdują się na nim groby 344 żołnierzy niemieckich oraz 234 rosyjskich, którzy podczas tej wojny polegli. Ma on uczcić ich pamięć.

 

Cmentarz ogrodzony jest kamiennym murkiem. Przy wejściu umieszczono dwie tablice informacyjne na temat nekropolii - jedną w języku polskim, a drugą w niemieckim. W centrum cmentarza znajduje się drewniany krzyż, który został ufundowany przez rodzinę Lehndorffów, arystokratów z Prus Wschodnich, właścicieli majątku w Sztynorcie.

 

Obok krzyża można obejrzeć kamienny pomnik z inskrypcją w języku niemieckim. Mogiły żołnierzy obu wrogich sobie wojsk umiejscowione są po obu stronach alejek wytyczonych wzdłuż kamiennego muru ogrodzenia.

 

Ze wzgórza, na którym usytuowano cmentarz poległych  żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej rozciąga się przepiękny widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski. Doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl