Mamerki- dawna kwatera główna Wermachtu - "Anna"

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Mamerki, Mamerki

Kategorie: Bunkry, fortyfikacje

W lesie rosnacym 8 kilometrów od Węgorzewa, zwanym dalwniej "Mamrzańskim Lasem", usytuowano w czasie II wojny światowej Kwaterę Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych, kierującą działaniami Wehrmachtu. Pierwotnie znajdowało się tutaj ponad 200 obiektów (w tym 34 żelbetonowe blokhauzy i 2 schrony przeciwpancerne). Do dzisiaj zachowało się 30 niezniszczonych budynków. Na jednym z nich usytuowana jest drewniana wieża widokowa, z której mozna podziwiać panoramę jeziora Mamry oraz przekonać się jak doskonale obiekt został zamaskowany.

 

Największy w Europie kompleks bunkrów zachowanych z czasów II wojny światowej, ukazujący potęgę budowli fortyfikacyjnych tego okresu.

Zlokalizowany jest nad zachodnim brzegiem jeziora Mamry, po południowej stronie Kanału Mazurskiego w miejscowości Mamerki.

Kwatera została zbudowana w latach 1940-1944. Nadano jej kryptonim „Anna”. Była siedzibą Sztabu Generalnego (OKH) od czerwca 1941 do grudnia 1944 r. Stanowiła centrum dowodzenia podczas ataku Niemiec na ZSRR, tutaj przygotowywany był zamach na Hitlera, przeprowadzony w pobliskim „Wilczym Szańcu”.

Teren kwatery obejmował blisko 250 ha. Podstawowymi budowlami były drewniane i murowane baraki oraz niewielkie bunkry żelbetowe pełniące funkcję schronów przeciwlotnicze. Mamerki były największym kompleksem dowodzenia na Mazurach, przebywało w nim ok. 1500 oficerów sztabowych, w tym prawie 50 generałów.

Wycofujący się Niemcy nie zniszczyli kwatery - jako jedna z nielicznych przetrwała w całości wojnę. Po roku 1945 część baraków została użyta jako hotele dla budowniczych Pałacu Kultury. W Mamerkach do dziś zachowało się 29 niezburzonych schronów. Jedną z największych atrakcji jest bunkier „gigant”, ze ścianami i stropami o grubości 7 m (w bunkrze tego typu mieszkał w czasie wojny Adolf Hitler). Na jego dachu zbudowano dla turystów wieżę widokową, z której można podziwiać jezioro Mamry i okolicę. Obecnie teren kwatery przekształcony jest w obiekt turystyczny, bezpieczny i udostępniony do zwiedzania. Znajduje się w nim m.in. plastyczna makieta kwatery oraz wystawa historycznych pamiątek z okresu II wojny światowej. Trasy turystyczne są wygodne i dostosowane do każdej grupy wiekowej.

 

Godziny otwarcia: Obiekt otwarty od 1 maja do 30 października w godz. 8.00-20.00

Zdjęcia:

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl