Dwór w Pniewie

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Pniewo, Pniewo, 11-600 Węgorzewo

Kategorie: Zamki, Pałace i Dwory

Posiadłość w Pniewie leży w okolicy niezwykle atrakcyjnej pod względem turystycznym. Oddalona jest o 6 km na północ od Sztynortu i o 9 km na południowy zachód od Węgorzewa, miasta żeglarzy i rockowych festiwali. Majątek leży nad uroczym jeziorem Pniewo, niespełna kilometr od jednego z największych polskich jezior Mamry.

 

Majątek w Pniewie od XVI w. był częścią sztynorckich dóbr rodziny Lehndorffów. Należał do niej aż do 1945 r. Potem, jak wiele innych na tych terenach, został przekształcony w PGR, a w tutejszym dworze urządzono biura i mieszkania pracownicze. Obecnie budynek stanowi własność prywatną.
Dwór wybudowano na przełomie XVIII i XIX w., zwracając go frontem w stronę jeziora. Główna część jednokondygnacyjnego budynku z poddaszem powstała na planie prostokąta. Pokrywa ją dach naczółkowy, a jej elewacje charakteryzują się symetrycznymi podziałami. Na początku XX w. do bocznej elewacji północnej budynku dostawiono parterową przybudówkę. Od strony południowej zachował się niewielki park.

Zdjęcia:

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl