Zabytkowa elektrownia wodna w Ołowniku

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Ołownik, Ołownik, 11-606 Budry

Kategorie: Zabytki

Elektrownia w Ołowniku została wybudowana w latach 20. ubiegłego wieku przez Niemców, którzy spiętrzyli wody poprzez zbudowanie niewielkiego jazu. Elektrownia, która mieściła się w dużym murowanym budynku, zaopatrywała po wojnie w energię miejscowy majątek i pobliskie wsie. W czasie wojny została częściowo zniszczona. Do odbudowy przystąpiono w 1949r., co w niedługim czasie zaowocowało przywróceniem produkcji energii.
W połowie lat 70. X X wieku elektrownię sprywatyzowano. Obiekt został wyłączony z eksploatacji, a zabytkowe urządzenia (generatory i turbiny z lat 1918 i 1920) wywiezione na złom. W roku 2002 r. nowy właściciel rozpoczął odbudowę.
W 2004 r. ukończono remont, elektrownia wznowiła produkcję energii, a zalew przy obiekcie, utworzony przez zaporę spiętrzającą wodę na wysokość 5 m, tworzy jedno z najlepszych łowisk ryb na Mazurach.