Zabrost Wielki - historyczna wieś z okopami z I wojny światowej

Lokalizacja: warmińsko-mazurskie, pow. węgorzewski, gm. Węgorzewo, Zabrost Wielki, Zabrost Wielki, 11-606 Budry

Kategorie: Bunkry, fortyfikacje

Z Zabrostu Wielkiego do Darkiejm jest 10 kilometrów, dwa razy bliżej niż do powiatowego Węgorzewa. Tyle, że Darkiejmy to obecnie rosyjski Oziorsk.
Zabrost Wielki (niem. Gross Sobrost) założono w XVI w. Kiedyś leżał w centrum Prus Wschodnich. Od 1945 roku przylega do granicy polsko - rosyjskiej. Leży 24 km na północny-wschód od Węgorzewa.

Wieś jest warto odwiedzin. Zachowała się w niej bowiem układ historyczny z budynkami o jednolitych formach architektonicznych. Ze zniszczeń I wojny światowej Zabrost został odbudowany przez berlińskiego architekta Karla Kujatha i do dzisiaj przetrwał w niezmienionym kształcie. Zachowało się w nim wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Kuźnię, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. rozebrano, a potem przewieziono do Węgorzewa i zrekonstruowano w miejscowym Muzeum Kultury Ludowej.

W 2003 Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur w ramach ogłoszonego przez Stowarzyszenie Borussia projektu „Nowe życie pod starymi dachami”.

We wsi zachował się cmentarz z okresu I wojny światowej z cennym starodrzewiem i rzadko występującymi krzyżami żeliwnymi. Z inicjatywy społeczności lokalnej cmentarz doczekał się rewitalizacji w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ciekawostką jest też granitowy głaz znajdujący się tuż za ostatnimi zabudowaniami wsi. Wyryta jest na nim data 1914, upamiętniająca przypuszczalnie bitwę stoczoną tu we wrześniu tego roku.

W 1947 roku wieś zasiedlono Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła".

Podczas badań prowadzonych w Zabroście Wielkim przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach tzw. Archeologii Wojny odkryto i zadokumentowano 33 obiekty betonowe oraz przebadano powierzchnię 1,5 km2 terenu. W ramach tego projektu zrekonstruowano fragment okopu zgodnie z niemieckimi instrukcjami wojskowymi. Rekonstrukcja zawiera Garnek Kocha, bunkier przejściowy oraz bunkier magazynowy. Rowy przeciwczołgowe tzw. linii Kocha zbudowane były w 1944 roku w ramach przygotowań do odparcia ofensywy Armii Czerwonej. 

 

 

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl