120pxcivildefencesvg.png [120x120]Organizacja systemu monitorowania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania

 

Wykrywanie zagrożeń oraz ostrzeganie i alarmowanie ludności jest realizowane w ramach powiatowego SWA  na podstawie ZARZĄDZENIE NR 17 / 2014  STAROSTY WĘGORZEWSKIEGO  z dnia  7 października  2014 roku.

w sprawie przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania

i alarmowania (SWA) oraz systemu wczesnego ostrzegania (SWO)  na terenie powiatu węgorzewskiego oraz tworzenia i funkcjonowania formacji obrony cywilnej przewidzianych do wykonania pozostałych zadań specjalnych i ogólnych.

 

/Gotowość do działania powiatowego SWA, zgodnie z regulacjami zawartymi
w zarządzeniu osiągnieto 30 czerwca 2015 r./

 

W celu zapewnienia skutecznego wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania ludności w czasie wprowadzenia stanów nadzwyczajnych oraz podwyższania gotowości obronnej państwa ,utworzono  na obszarze powiatu węgorzewskiego system wykrywania i alarmowania (SWA) zwany dalej „powiatowym SWA”.

W skład powiatowego SWA wchodzą:

1)   Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Gminne Centra Zarządzania Kryzysowego;

2)   funkcjonujący w czasie pokoju w trybie ciągłym powiatowy system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach (SWO) zwany dalej „powiatowym SWO”;

3)   formacje SWA tworzone przez:

  1. Starostwo;
  2. Urząd Miejski;
  3. Urzędy Gmin.

 

W skład „powiatowego SWO”  (system wczesnego ostrzegania) wchodzą:

1)   Stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Policji;

2)   Stanowisko kierowania Komendy Powiatowej PSP;

3)   Służba dyżurna 11 Mazurskiego Pułku Artylerii;

4)   Zarząd Dróg Powiatowych;

5)   Posterunek Energetyczny w Węgorzewie;

6)    Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna;

7)    Powiatowy Lekarz Weterynarii;

8)    Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego;

9)    Wydział Środowiska, Budownictwa i Inwestycji  Starostwa;

10)   Stanowisko kierowania Placówki Straży Granicznej:

11)    Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, Rejon Oddziaływania  w Giżycku;   

12)   Dyżurny elektrowni w Ołowniku ;

13)   Środki masowego przekazu o zasięgu regionalnym /RTV i Radio Olsztyn  w ramach porozumień zawartych przez

       Wojewodę/;


  rodzaje_alarmow.pdf 

Zasady informowania ludności o zagrożeniach i sposobach postępowania na wypadek zagrożeń


 

System Sygnalizacji Ostrzegawczej dla żeglarzy na Wielkich Jeziorach Mazurskich.


System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi uruchomiono w lipcu 2011 roku. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie od 2008 roku prowadził prace nad stworzeniem pierwszego w Polsce systemu ostrzegania dla żeglarzy.

Składa się on z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.  

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 roku, w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.), o możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem:

 

  •  Sygnał 40 błysków na minutę to komunikat „UWAGA” SPODZIEWANE BURZE I WIATR, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteo. 

 

  •  Sygnał 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo - „NIEBEZPIECZEŃSTWO” WYSTĘPOWANIA BURZY ORAZ SILNEGO  WIATRU.

Pulsujące światło jest widoczne na odległość 8-9 km w każdych warunkach, w ciągu dnia przy pełnym nasłonecznieniu i w nocy, niemal z każdego punktu na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Konstrukcja jest odporna na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz zabezpieczona przed ewentualnym uszkodzeniem lub kradzieżą elementów modułu.  Uruchomienie systemu następuje automatycznie przez komunikat o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych wysłany mailem z Instytutu Meteorologii  i Gospodarki Wodnej. Oprogramowanie sterujące interpretuje treść wiadomości, a następnie wysyła informację zwrotną do IMiGW o przyjęciu komunikatu. Jednocześnie wiadomość SMS zostaje rozesłana do wież, w których automatycznie zostają włączone światła. Wiadomość zawiera informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie: typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Cała procedura trwa mniej niż minutę. Wyłączenie świateł następuje automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu albo przez operatora. Pełny dostęp do wszystkich elementów systemu ma jedynie uprawniona osoba w RZGW w Warszawie, która może go uruchomić również z telefonu komórkowego. Serwis techniczny systemu prowadzi firma MY-SOFT Sp. z o.o. Lampy ostrzegawcze zasilane są energią słoneczną oraz wiatrową. Ładowanie ich następuje automatycznie po wykryciu przez system elektroniczny utraty części energii spowodowanej pracą lamp. Moduły sygnalizacyjne posadowione są na masztach, których wysokość – w zależności od ukształtowania terenu - sięga od 15 do 25 metrów.


Miejsca, w których znajdują się maszty:                                      Współrzędne geograficzne:  

   

1. Jezioro Mamry, Skłodowo                                                                             21° 43'  26.55”        54° 09' 23.39"                                                     


2. Jezioro Mamry, rzeka Węgorapa, Węgorzewo                                        21° 43' 10.08”         54° 11'  51.84"          

                  

3. Jezioro Święcajty, Ogonki                                                                              21° 48' 24.05”        54° 10'  58.94"    

                                                                     

          Numer ratunkowy nad wodą                601 100 100


          Numer alarmowy na Mazurach            984REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA (RSO)

 

Zintegrowany system usług zbudowany jest w ramach umowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Telewizji Polskiej S . A. umożliwiający powiadomienie obywateli o lokalnych zagrożeniach. Usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich , ale też w telewizji i aplikacjach na komórkach. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń , jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. Dane są przygotowywane przez dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Aplikację można ściągnąć na komórkę w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

 

Aplikacja na system Android do pobrania : https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tvp.komunikaty

 

 Aplikacja na system Windows Phone do pobrania - https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/regionalny-system-ostrzegania/9wzdncrdffhv

 

Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania -https://itunes.apple.com/pl/app/regionalny-system-ostrzegania/id919928660?mt=8

 

 

Aplikacja mobilna

 

Węgorzewo. Północne Mazury

Węgorzewo Mazury Północne, oficjalna aplikacja mobilna powiatu węgorzewskiego to idealna propozycja dla turystów i mieszkańców, którzy chcieliby mieć dostęp do zawsze aktualnych informacji na temat samego miasta, powiatu, turystyki, usług oraz wydarzeń odbywających się na jego terenie.

Dużym atutem przewodnika jest wbudowana baza obiektów turystycznych i handlowo - usługowych, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z niej bez połączenia z internetem. Dodatkowo w aplikacji dostępna jest duża ilość ciekawych miejsc i wyselekcjonowanych szlaków turystycznych związanych z turystyką wodną i lądową, które z pewnością warte są odwiedzenia, zobaczenia i zwiedzenia. Wszystkie obiekty powiązane są z mapą umożliwiającą szybkie filtrowanie kategorii obiektów, dzięki czemu każdy użytkownik łatwo odnajdzie interesującą lokalizację oraz wyznaczy trasę dotarcia. W aplikacji będą dostępne komunikaty, ostrzeżenia i inne dane dotyczące bezpieczeństwa.

 

Pobierz teraz na swoje urządzenie:

 

https://itunes.apple.com/us/app/wegorzewo-po-nocne-mazury/id1101061371

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wm.wegorze

 

Możliwość korzystania z wizualizacji detektora burzowego

 

Przypominamy  żeglarzom, turystom i mieszkańców powiatu o możliwości korzystania on – line  z detektora burzy.  Zainstalowany w Okartowie detektor burzy w pełni zapewnia pokrycie całego terytorium Polski monitoringiem burzowym o dużej dokładności. Oprócz samych wyładowań wykrywa  tworzenie się komórki burzowej. Ponieważ detektor posiadają zasięg ponad 400 km jej prognozy są także aktualne w stosunku do państw ościennych.  Dzięki zaawansowanej technologii możemy śledzić rozwój komórki burzowej wraz z oceną jej intensywności  oraz pokazać jej trajektorię bieżącego położenia. Dzięki detektorowi możemy  precyzyjnie określić miejsce powstania burzy, jej intensywność, rodzaj wyładowań (powietrze-powietrze, powietrze-ziemia - te drugie znacznie niebezpieczniejsze) oraz jej obszar wraz kierunkiem przemieszczania.  Dane z detektora można śledzić w zasadzie on – line.                                                          

 Informujemy , że w chwili obecnej detektor burzowy zamontowany w Mrągowie jest w trakcie modernizacji. Za utrudnienia przepraszamy.


Link do detektora burzy w Okartowie:

http://www.stacjameteo.eu/detektory_eu/okartowo.php
Możliwość korzystania z danych stacji meteorologicznej

W związku ze zmianą serwerów dedykowanych pod komunikaty meteo on-line, uprzejmie informujemy o wprowadzeniu od dnia 19 stycznia 2018 roku nowego linku dostępu do stacji meteo usytuowanej na obiekcie starostwa. Zmiana serwera wiąże się również z aktualizacją komunikatu.

 

 

 

Nowy link:  http://infomet.nazwa.pl/meteo/wegorzewo/meteo.htm 


 

 

 

W wypadku otrzymania z WCZK komunikatów ostrzegawczych na stronie powiatu w zakładce aktualności, komunikaty

 

Zachęcamy również do korzystania z serwisu pogodowego IMGW "Pogodynka PL" http://www.pogodynka.pl/ , szczególnie z zakładki Radary Polska , gdzie widać aktualne opady i kierunek ich przesuwania się. oraz radaru Europa http://www.radareu.cz/?lng=pl .

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl