Trasa "Spacer na Jakunówko"


Trasa ma prawie 8 kilometrów długości. Zaczyna się na Placu Wolności, dalej idziemy ulicą Pionierów. Tutaj musimy skręcić w lewo na ulicę Zamkową. Dalej musimy kierować się na Kętrzyn. Po drodze miniemy stację benzynową oraz dworzec kolejowy. Niebawem znajdziemy się na drodze wyłożonej kamieniem polnym. Będziemy musieli przejść przez niestrzeżony kolejowy przejazd, a później skręcić w lewo. Po chwili zobaczymy z oddali Janówko i samotne gospodarstwo przy którym skręcimy w prawo i wejdziemy na drogę gruntową.

Przed wejściem do Janówka udamy się w lewo do jaru nad Węgorapą. Następnie przed kolejnym przejazdem skręcimy w lewo. Będziemy szli dość zniszczoną drogą asfaltową. Musimy zejść z nasypu i skręcić w prawo, by dotrzeć do mostu kolejowego. Po jego przejściu ujrzymy starą gazownię. Później już dojdziemy do ulicy Armii Krajowej, a dalej do ulicy Trargowej.

 

Trasa Na Zwierzyniecki Róg


Ta trasa piesza ma prawie 13 kilometrów długości zatem jak na trasę pieszą jest dość długa. Nie mniej jednak warto się zmobilizować i przejść ją, bo napotkamy po drodze wiele interesujących rzeczy. Najogólniej rzecz biorąc trasa wiedzie od Placu Wolności przez ulicę Krótką, przez Ruską Wieś i wracamy do Węgorzewa. Od Placu Wolności idziemy w stronę ulicy Pionierów, a tam na skrzyżowaniu z ulicą Zamkową musimy skręcić w lewo i dalej iść prosto.

Jeśli pójdziemy zgodnie z "instrukcją" przejdziemy przez most na Kanale Młyńskim. W tamtym miejscu będziemy mijać mleczarnię praz Park Jubileuszowy imienia Cesarza Wilhelma II. Następnie skręcamy w lewo na ulicę Krótką i po lewej stronie ukażą się nam ruiny zakładu drzewnego. Kawałek dalej będziemy mogli podziwiać piękny dwór klasycystyczny pochodzący z XIX wieku oraz pozostałości po parku podworskim.

Gdy będziemy iść w stronę Ruskiej Wsi zobaczymy charakterystyczny punkt czyli stację benzynową. Mijając domki letniskowe zobaczymy piękną panoramę Jeziora Mamry. Dalej miniemy dawną stację WOPR i przejdziemy przez lasek w stronę pola namiotowego. Gdy będziemy już na polu namiotowym musimy udać się w prawo do lasu, tam zejdziemy w dół zniszczonym asfaltem. Później już podążymy z powrotem do Węgorzewa.

 

Trasa Nad Święcajty

 
Jest to trasa ciekawa i liczy sobie prawie 12 kilometrów. Zaczynamy od zamku bluwarem Loir-et-Cher, dalej przez mostek niedaleko banku i kolejno ulicami Nadbrzeżną, Słowackiego, Kajki, Jasną i Chrobrego. Na początkowym etapie trasy będziemy mogli obejrzeć z daleka wieżę ciśnień, która ma wysokość przeszło 20 metrów. Musimy iść w stronę lasu i kierować się na Wzgórze Saksońskie nad jezioro Święcajty. Tam też obejrzymy zabytkowy cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej.

Obok cmentarza znajduje się punkt widokowy gdzie możemy obejrzeć całą panoramę jeziora i najbliższej okolicy. Idąc dalej dotrzemy do plaży miejskiej, na której możemy spędzić chwilę. Później przy szosie Giżycko – Węgorzewo musimy skręcić w lewo. Znajdziemy tam kolejny cmentarz – tym razem cmentarz żołnierzy radzieckich. Następnie będziemy się kierować na "Pensjonat pod dębami".

 

Trasa Promenadą NAdrzeczną Do Jeziora Mamry


Jest to trasa krótka, bo liczy sobie zaledwie 6 kilometrów. Nie mniej jednak na tej właśnie trasie napotkamy wiele interesujących widoków. Zaczynamy na Placu Wolności, dalej mijamy hotel Nautic, PTTK, Kanał Węgorzewski, ogródki działkowe, kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej i wracamy na Plac Wolności.

Promenada w Węgorzewie powstała dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Unii Europejskiej. Jej budowę zakończono w roku 2010. Ciągnie się ona od okolic portu Keja aż nad brzeg jeziora Mamry. Na końcu promenady znajdziemy również obszar chroniony Natura 2000. Promenada jest połączona ze ścieżką rowerową. Idąc po promenadzie przejdziemy między innymi nad brzegiem Kanału Węgorzewskiego. Jest to świetna propozycja dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów, którzy pragną poznać w ciszy i spokoju piękno Mazur i mazurskiej przygody. Dodatkowo przy promenadzie znajdziemy liczne lokale gastronomiczne, jak również wypożyczalnie sprzętu kajakarskiego oraz czartery żaglówek.

 

Trasa Wzdłuż Pętli Węgorapy


Trasa jest jedną z najkrótszych tras, bo ma zaledwie niespełna 6 kilometrów długości. Ogólny przebieg trasy: start w Parku Miejskim, dalej przystań Żeglugi Mazurskiej, nadbrzeże Kanału Młyńskiego, jaz Vęgoria, ogródki działkowe, ulica 11 Listopada, ulica Kraszewskiego i powrót do Parku Miejskiego.

Musimy iść cały czas zgodnie z brzegiem rzeki Węgorapy. Będziemy kierować się na drewniany mostek, później przejdziemy aleją nadbrzeżną w stronę ulicy Zamkowej. Miniemy pocztę i cały czas prosto podążymy w stronę mostu żelaznego do przystani Żeglugi Mazurkiej. Następnie pójdziemy wzdłuż ogródków działkowych. Za chwilę miniemy mleczarnię i udamy się w stronę mostu kolejowego. Przejdziemy pod mostem na stadion miejski.

Za stadionem skręcimy w lewo i zejdziemy schodami, by pójść wzdłuż kanału. Za jakiś czas dojdziemy do ulicy Armii Krajowej, a stamtąd udamy się do centrum Węgorzewa. Miniemy cmentarz i skręcimy na ulicę Konopnickiej, idziemy w prawo i znowu w prawo, przetniemy starą linię kolejową. Znajdziemy się między ogródkami działkowymi a rzeką.

Niedaleko mostu wejdziemy na ulicę 11 Listopada. Przy szkole skręcimy na drogę gruntową – jest to ulica Teatralna. Mijamy kolejne cmentarze, zaraz będziemy na ulicy Kraszewskiego. Stamtąd wrócimy do Parku Miejskiego.

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl