Szlak Kanału Mazurskiego: Węgorzewo - Brzozowo - Guja - Śluza Guja - Rydzówka - Leśniewo - Mamerki -Przystań - Trygort - Węgorzewo, 39,5 km.

 

Trasa przebiega głównie drogami gruntowymi oraz ścieżkami i jest bardzo urozmaicona krajobrazowo. Najbardziej atrakcyjne pod tym względem odcinki wiodą starym torowiskiem, ścieżką wzdłuż Kanału Mazurskiego i drogą wzdłuż jeziora Rydzówka. Na szlaku jest kilka przeszkód wymagających przeniesienia czy przeprowadzenia roweru. Do obiektów godnych zwiedzenia należą: urządzenia hydrotechniczne nieczynnego Kanału Mazurskiego, bunkry Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach, rezerwat ornitologiczny jeziora Rydzówka i śluza w Guji-Piaskach.

 

Rezerwat Siedem Wysp: Węgorzewo - Perły - Rudziszki - Pasternak - Zielony Ostrów - Pasternak - Węgorzewo, 42,5 km.

 

Znakomita trasa dla miłośników przyrody i ciszy. Przed wyruszeniem należy powiadomić strażnika rezerwatu i Straż Graniczną w Węgorzewie (strefa przygraniczna). Trasa jest łatwa, prowadzi szosą do Rudziszek, a dalej drogami terenowymi do Zielonego Ostrowia. Droga powrotna od Pasternaka do Węgorzewa wiedzie starą nieczynną koleją.

 

Leśny Szlak Sapiny: Węgorzewo - Stręgiel - Stręgielek - Ogonki - Węgorzewo, 30,7 km.

 

Trasa bardzo urozmaicona krajobrazowo z niewielkimi podjazdami. Większość trasy prowadzi wzdłuż prawego, a potem lewego brzegu rzeki Sapiny, oraz wysokim brzegiem jeziora Stręgiel. W lesie nad Sapiną znajdują się zniszczone poniemieckie bunkry i rowy przeciwczołgowe z czasów II wojny światowej. Rzeka Sapina to również szlak kajakowy i żeglarski, w Ogonkach znajdują się plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

 

Duża Pętla Mamr: Węgorzewo - Ruska Wieś - Trygort - Mamerki - Kietlice - Sztynort - Łabapa - Radzieje - Pilwa - Doba - Kamionki - Giżycko - Pierkunowo - Świdry - Pieczarki - Nowy Harsz - Harsz - Okowizna - Ogonki - Węgorzewo, 103 km.

 

Trasa bardzo zróżnicowana pod względem wysokości, prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i trudno przejezdnymi ścieżkami, również brzegami jezior. Trud rekompensują wspaniałe widoki spotykane po drodze.

Trasa ta wiedzie przez takie miejscowości jak Węgorzewo, Ruska Wieś, Trygort, Mamerki, Kietlice, Sztynort, Łabapa, Radzieje, Pilwa, Doba, Kamionki, Giżycko, Pierkunowo, Świdry, Pieczarki, Nowy Harsz, Harsz, Okowizna, Ogonki i dojeżdżamy oczywiście z powrotem do Węgorzewa. Trasa ta jak widać jest dość długa, ma około 103 kilometry długości. Ten akurat szlak jest szlakiem o bardzo różnym stopniu trudności i różnym ukształtowaniu terenu. Będziemy bowiem jechać zarówno po wygodnych drogach asfaltowych, ale także po trudnych ścieżkach, a nawet brzegami okolicznych jezior.

Choć jest to trasa dość długa warto pokonać ją całą ponieważ napotkamy po drodze wiele ciekawych miejsc, atrakcji, zabytków i naturalnie obejrzymy piękne widoki. Oczywiście nie musimy pokonywać trasy w ciągu jednego dnia. Wystarczy, że wcześniej ustalimy sobie wszystko dokładnie i na przykład gdzieś w połowie drogi zarezerwujemy sobie nocleg. Dzięki temu nie będziemy musieli pędzić, ale na spokojnie jechać, podziwiać, nawet zejść z roweru na chwilę jeśli coś szczególnie nas zainteresuje.


Węgorzewo - Kal - Kalskie Nowiny - Trygort - Węgorzewo, 44,4 km.


Trasa terenowa, dość trudna ze względu na trawiasty teren. Prowadzi przez krajobraz nizinny i pagórkowaty Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy.

 

Trasa"Szlakiem Gór"

 

Jest to trasa wprost wymarzona dla amatorów górskich wycieczek. Długość trasy to 53 kilometry. Zaczynamy w Węgorzewie, dalej przejeżdżamy przez: Czerwony Dwór, Pawłowo, Olszewo, Góry, Łęgwarowo, Pasternak, Wesołowo, Nowa Guja, Guja, Różewiec, Węgielsztyn, Trygort, Węgorzewo. Po drodze napotkamy liczne i dość spore podjazdy oraz zjazdy.

 

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo


Długość: 130 km

Znak / kolor: szlak oznakowany

Trasa szlaku: Węgorzewo - jezioro Mamry – jezioro Kirsajty – jezioro Dargin – jezioro Kisajno - Giżycko - Jezioro Boczne – Jezioro Jagodne – jezioro Szymon – jezioro Tałtowisko – jezioro Tałty – Mikołajki – Jezioro Mikołajskie – jezioro Śniardwy – jezioro Seksty – jezioro Roś - Pisz

Opis: Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to szlak żeglowny prowadzący przez największe i najpiękniejsze jeziora mazurskie. Żeglowanie nim rozpoczynamy w Węgorzewie a kończymy na jeziorze Roś w Piszu (można również płynąć w kierunku odwrotnym bądź przepłynąć tylko fragment całej trasy). Pokonanie całego szlaku zajmie ok. 7 dni. Trasa nie jest uciążliwa, jednak ze względu na dużą liczbę jezior oraz panujący na nich ruch, wymaga od żeglujących doświadczenia. Szlak ma wiele odnóg, więc płynięcie nim można wydłużyć i zarazem urozmaicić. Pozwoli to lepiej poznać, połączone systemem kanałów, inne mazurskie jeziora.

Wyprawę rozpoczynamy w Węgorzewie. Zanim jednak odcumujemy jacht, warto zapoznać się z lokalnymi zabytkami. Znajdują się tu: późnogotycki kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz zamek krzyżacki. O walkach w latach 1914-1915 przypomina cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

Wypływamy z portu i Kanałem Węgorzewskim oraz Węgorapą docieramy na Mamry. Stamtąd kierujemy się na południe w stronę jeziora Kirsajty. To właśnie nad nim kręcono sceny do filmu „Faraon” (te, które rozgrywały się na Nilu). Następnie wpływamy na jezioro Dargin, potem Kisajno, a z niego do znajdującego się w Giżycku Kanału Łuczańskiego. Przepływamy obok odrestaurowanego średniowiecznego zamku krzyżackiego oraz, wciąż czynnego i obsługiwanego ręcznie, starego mostu obrotowego i przedostajemy się na wody jeziora Niegocin. Zanim jednak to uczynimy, dobrze by było zacumować w Giżycku i, poza wspomnianymi powyżej zabytkami, odwiedzić Twierdzę Boyen.

Przez jezioro Niegocin przepływamy, kierując się na południowy-zachód do Jeziora Bocznego, aby następnie przez ciąg jezior (m. in. Jagodne, Szymon i Tałtowisko) połączonych kanałami dotrzeć do Mikołajek. W tym mieście, przez wielu uważanych za żeglarską stolicę Polski, warto obejrzeć kościół p.w. Trójcy Świętej z 1842 roku oraz odwiedzić Muzeum Reformacji Polskiej.

Po odcumowaniu i odbiciu od brzegu, kierujemy się wodami Jeziora Mikołajskiego na południowy-wschód. Po ok. 3 kilometrach docieramy do rozwidlenia. Trzymając się lewej strony, wpływamy wąskim przesmykiem na jezioro Śniardwy. To największy naturalny zbiornik wodny w Polsce o powierzchni 113,4 km2.

Żeglując na wschód, po lewej stronie widzimy Zatokę Łuknajno, która wąskim kanałem łączy się z jeziorem Łuknajno. Jezioro jest rezerwatem wpisanym na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i objęto je ochroną w ramach międzynarodowej konwencji RAMSAR.

Następnie przez dłuższy odcinek płyniemy wodami jeziora Śniardwy. Akwen miejscami jest dość płytki, pod powierzchnią wody znajdują się liczne kamienie. Trzeba żeglować (w kierunku południowo-wschodnim) bardzo uważnie, aby nie uszkodzić miecza. Najlepiej płynąć bliżej środka jeziora (najbardziej niebezpieczny jest prawy brzeg) i wypatrywać miejsc, w których na mapach są zaznaczone podwodne przeszkody.

Po przepłynięciu połowy trasy przez jezioro, można przycumować do wysp: Pajęczej lub Czarci Ostrów (potocznie zwanej Czarcią) i tam odpocząć. Podczas dalszej żeglugi mijamy po lewej stronie Szeroki Ostrów – największą wyspę na jeziorze Śniardwy, obecnie połączoną groblą z lądem. Po przepłynięciu obok wyspy Kaczor (po prawej stronie), kierujemy się na południe, na wody jeziora Seksty. Następnie Kanałem Jeglińskim, po pokonaniu metrowej różnicy poziomów w śluzie komorowej Karwik, docieramy do rynnowego jeziora Roś.

Wciąż kierujemy się na południe i po krótkim żeglowaniu dobijamy do portu w Piszu, w którym kończymy rejs. W mieście znajdują się m. in.: kościół o konstrukcji szachulcowej p.w. św. Jana Chrzciciela, neogotycki ratusz wybudowany w roku 1900 oraz zespół 8 niemieckich schronów wojskowych z okresu II wojny światowej.

https://mazury.travel/Poznawaj_i_odkrywaj-Szlaki_turystyczne-Rowerowe/3958/Green_Velo_Wschodni_Szlak_Rowerowy

 

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/mazury-na-rowerze

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom.pl