W Starostwie gościliśmy dzisiaj młodzież z Mołdawii

 (link otworzy duże zdjęcie)

Starosta Węgorzewski  Halina Faj  osobiście powitała w Starostwie  młodzież polonijną z Mołdawii oraz wegorzewskich wolontariuszy przekazujac im życzenia miłych wrażen z pobytu w Węgorzewie oraz wymiernych korzyści z oferowanych szkoleń i warsztatów, a także  zwiedzania atrakcji Wielkich Jezior Mazurskich. Starosta  przekazała również  wszystkim gościom i ich opiekunom materiały promocyjne  Powiatu Węgorzewskiego zachęcając do ponownych przyjazdów i poznawania mowy polskiej.

W trosce o Polaków mieszkających na wschodzie, a zwłaszcza o młodzież mieszkającą w Republice Mołdawii pani Irena Biłat napisała projekt na  dofinansowanie Letniego Obozu Szkoleniowego dla Animatorów Środowisk Polskich w Mołdawii, z terminem realizacji 5-11 lipca br. To właśnie uczestnicy projektu ( 25 osób z Mołdawii + młodzież z ZHP Węgorzewo) odwiedzili dzisiaj Starostwo Powiatowe w Węgorzewie celem odbycia  warsztatów  min. w zakresie dziennikarstwa. Warsztaty te przeprowadziła pani Anna Styrańczak, pracownica Biura Informacji Turystycznej  w Węgorzewie . Do Węgorzewa przyjechali przedstawiciele Towarzystwa Polaków Wsi Tyrnowa, Związku Polskiej Młodzieży w Mołdawii  w Kiszyniowie, mołdawskiego polskiego pisma Jutrzenka, Związku Polaków w Sorokach, Styrczańskich Dzwoneczków, mieszkańcy Styrczea, Glodeni.

Głównym celem ich pobytu jest kształcenie mowy polskiej poprzez udział w wykładach i warsztatach z zakresu metody harcerskiej i jej stosowania, dziennikarskich, fotograficznych, językowych, historycznych (także nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę). To pobyt wypełniony nauką i praktyką w posługiwaniu się językiem polskim, to również sport i rekreacja , w tym wycieczka do Świętej Lipki, Gierłoży i Giżycka i rejs statkiem po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Organizatorem obozu jest Hufiec ZHP w Węgorzewie.

 

Opublikowano: 09 lipca 2018 14:19

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 158

Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Realizacja: IDcom-jst.pl