Akcja „Zdrowe wakacje” 2018

Trwają wakacje, czas wypoczynku i beztroskiej zabawy. Jest to również czas, w którym na wypoczywających mogą czyhać różnego rodzaju zagrożenia.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym pracownicy PSSE w Węgorzewie, wraz z funkcjonariuszem KPP w Węgorzewie  prowadzą kontrole oraz spotkania edukacyjne na koloniach i obozach letnich. W trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą  omawiane są zagrożenia mogące  pojawić się w czasie wakacji. Zaliczają się do nich między innymi: choroby odkleszczowe (kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza); właściwe zachowanie się podczas burzy; pokąsanie przez zwierzę, które mogło być zakażone wścieklizną. Podczas zajęć szczególna uwaga zwrócona jest na profilaktykę zażywania substancji psychoaktywnych – dopalaczy. Prowadzone są również rozmowy instruktażowe z kierownikami obozów i kolonii na temat najczęściej występujących zagrożeń zdrowotnych.

Dla wypoczywających przekazywane są materiały infornmacyjno-edukacyjne, wśród których znajduje się m. in. ulotka wydana przez  Głównego Inspektora Sanitarnego, która zawiera zestaw porad  dotyczących bezpiecznych zachowań podczas wakacji.
Oto niektóre porady z ulotki GIS:
- Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
- Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
- Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
- Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.

Opublikowano: 20 lipca 2018 14:31

Załączniki: