Uczestniczyliśmy w Dniach Ozierska

Delegacja z Powiatu Węgorzewskiego, w składzie Starosta Węgorzewski Halina Faj , Pełnomocnik Starosty ds. promocji i kontaktów zagranicznych  Barbara Dawcewicz oraz kierowca Tomasz Stępniak01 września br.  uczestniczyła w święcie Ozierska ( Obwód Kaliningradzki FR), miasta partnerskiego Powiatu.

Wśród zaproszonych gości byli również Konsul RP w Kaliningradzie Anna Nowakowska oraz Wicekonsul ds. Polonii  Jarosław Strycharski, a także przedstawiciel samorządu partnerskiego  Kalwarii ( Mariampol Litwa).

W ramach zaplanowanych przedsięwzięć odbyło się min. uroczyste otwarcie roku szkolnego (pn. Lenijka), a honorowymi uczestnikami tej uroczystości byli oczywiście  pierwszoklasiści. W Szkole Podstawowej im Dymitra Tarasowa w Oziersku  uroczyście otwarto gabinet polskiej kultury, w tym nauki jęz. polskiego. W uroczystości tej uczestniczyła min.  Konsul RP Anna Nowokowska , Szef Miejskiego Ozierskiego Okręgu Władimir Nikonorow oraz Szefowa Administracji Natalia Makreckaja.

Członkowie delegacji z Powiatu Węgorzewskiego uczestniczyli również w uroczystym otwarciu Placu zabawa dla dzieci  (inwestycja o wartości ok. 800 ty. zł. zrealizowana ze środków rządowych). Przedsięwzięcie zorganizowane z wielkim rozmachem i splendorem, a najbardziej uszczęśliwionymi mieszkańcami miasta Ozierska byli oczywiście dzieci, które z radością oczekiwały na możliwość wypróbowania wszystkich udostępnionych im atrakcji.

Podczas Dni Ozierska na scenie wystąpili przedstawiciele Polonii ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska im. Jana Kochanowskiego w Oziersku pod kierownictwem prezesa Natalii Kidjajkiny, prezentując kilka piosenek w języku polskim. Po uroczystościach zaplanowanych przez Samorząd Ozierska członkowie delegacji z Węgorzewa odwiedzili również członków Polonii w  Domu Polskim w Oziersku . Starosta Halina Faj  wyraziła słowa podziękowania i zachwytu również dla inicjatyw podejmowanych przez członków stowarzyszenia oraz prac remontowych realizowanych na posesji Domu Polskiego ( remont i termomodernizacja budynku). Nadal bardzo pięknie  prezentuje się ogrodzenie całej działki podarowane przez Powiat Węgorzewski.

Opublikowano: 04 września 2018 11:34