Sołectwa z charakterem i najpiękniejsze wieńce !

Trochę w deszczu, trochę w słońcu tak można określić warunki atmosferyczne w czasie których odbywały się tegoroczne dożynki powiatowe.

Oprócz mszy świętej i  korowodu z wieńcami  na Placu Wolności w Węgorzewie  siedem Sołectw  z powiatu węgorzewskiego ustawiło swoje promocyjne stoiska, na których serwowały wyśmienite dania i wyroby  regionalne ( min. ciasta, wędliny, ryby, owoce, warzywa).  To dla nich został zorganizowany min. Konkurs Sołectwo z Charakterem lub Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy.

Najpiękniejszym  stoiskiem z „charakterem”  okazało się stoisko Sołectwa Gębałka . Na drugim miejscu komisja sklasyfikowała stoisko Sołectwa Stulichy, natomiast na trzecim stoisko Kalskie Nowiny. Pozostałe cztery sołectwa otrzymały wyróżnienia: Kal, Klimki, Trygort i Węgielsztyn

Komisja w składzie: Barbara Dawcewicz – przewodnicząca, Aneta Stankiewicz- członek,  Ewa Roch – członek oraz Robert Nowacki oceniła każde ze stoisk bardzo wnikliwie analizując zastosowane elementy dekoracyjne, w tym naturalne surowce, produkty, owoce i kwiaty a także różnorodność i technikę wykonanych ozdób. Niezależnie od tego oceniono także rodzaje potraw i użytych produktów do ich przyrządzenia. Należy podkreślić fakt, że Sołectwo Stulichy na swoim stoisku wykonało piękną „Babę Dożynkową” , z która można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Świetny pomysł podejrzany na dożynkach w Pikieliszkach  ( rejon Wileński,  Litwa, przy pałacu Józefa Piłsudskiego ), w których uczestniczył Sołtys Stulich pan Marcin Furtak. W tym roku Starosta Węgorzewski oraz Burmistrz Węgorzewa również organizują  29 września wyjazd  na dożynki do Pikieliszek, w którym udział wezmą  przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz sołtysi.

W konkursie na  Najładniejszy Wieniec Dożynkowy pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Kalskie Nowiny , drugie miejsce Prynowo, a trzecie miejsce Stulichy.

Starosta Węgorzewski Halina Faj  podczas uroczystości dożynkowych otrzymała honorową statuetkę „ Samorządowiec 20-lecia”, która wręczył jej Starosta Piski  Andrzej Nowicki.

Opublikowano: 18 września 2018 11:19