Samorząd Powiatu Węgorzewskiego dofinansował wyjazd młodzieży z LO na wycieczkę "Szlakiem Niepodległości".

Na wniosek Elżbiety Siwińskiej - opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego w Liceum Ogólnokształcącym w  Węgorzewie Starosta Węgorzewski Halina Faj przyznała kwotę 1000 zł na dofinansowanie wycieczki do Łodzi mającej charakter edukacyjny związany z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyzkania przez Polskę Niepodległości. Wycieczka odbyła się w  dniach 28-29 września 2018 roku , a wzieło w niej udział  28 uczniów i trzech nauczycieli, członków  Szkolnego Klubu Turystycznego z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie.

Pierwszego dnia młodzież zwiedziła Dętkę, czyli Muzeum Kanałów Łódzkich, wystawę na 100-lecie Niepodległości w  Muzeum Miasta Łodzi, czyli Pałacu Poznańskiego , natomiast wieczoremrem od 19.00 do 24.00 uczestniczyła w LIGHT MOVE FESTIVAL czyli VIII Edycji Festiwalu Światła z głęboką nutą Niepodległościową. Podczas tego seansu wyświetlono 100 migawek filmowych, aby uczcić 100-lecie Niepodległość Polski. Festiwal rozciągał się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej i Narutowicza. Przepiękne kolory i serenady blasków zrobiły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie.

Drugiego dnia, w sobotę  uczestniczono w wykładzie „Szlakiem Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, obejrzano celę w której przebywał Józef Piłsudski oraz dom w którym mieszkał Marszałek. Na szlaku nie zabrakło ikony Łodzi-MANUFAKTURY z Muzeum Sztuki Współczesnej , która zachwyciła uczniów swoją architekturą fabrykancką i wieloma możliwościami sztuki współczesnej z Instalacją w MS2. Ostatnim punktem programu był „Park Ocalałych” z ławeczką Jana Karskiego.

Realizacja tego niezwykle bogatego programu, nasyconego wiedzą związaną z 100-leciem Niepodległości Polski i poznaniu dóbr Kultury Narodowej, byłaby niemożliwa gdyby nie wsparcie finansowe Starosty Węgorzewskiego Haliny Faj.

Dzięki wsparciu w wycieczce mogła uczestniczyć młodzież z niedoinwestowanych środowisk, która wymaga wielkiej troski intelektualnej i uczy się dobrej formy spędzania wolnego czasu.

Opublikowano: 09 października 2018 13:26