Uczniowie klas mundurowych z węgorzewskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im gen. Mariusza Zaruskiego najlepsi w województwie.

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie, Liga Obrony Kraju Zarząd Wojewódzki,  10 listopada br. zorganizował  "Wojewódzki Turniej Proobronny z Okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości”.  Współorganizatorami zawodów byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Klub Garnizonowy Jednostki Wojskowej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na starcie zawodów stanęło czternaście 3-osobowych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych reprezentujących powiaty województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Powiat węgorzewski reprezentowali uczniowie klas mundurowych ZSO w składzie:

- Kamila Kułaga - 1d;

- Wiktoria Zborowska - 3d;

- Marcin Popławski- 3d.

Turniej składał się z dwóch etapów: pierwszy to test wiedzy z historii;  drugi  to etap praktyczny w skład, którego wchodziło: strzelanie z kbks z postawy leżącej, bieg na orientację na dystansie ponad 5 kilometrów z wykonaniem zadań na poszczególnych punktach:

- pkt nr 1 - rzut granatem (atrapa granatu F-1) do celu o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, dziewczęta z odległości 15 m, chłopcy z odległości 20 m;

- pkt nr 2 - przenoszenie skrzynki amunicji o wadze 20 kg na odcinku 30 m;

- pkt nr 3 – szkolenie sanitarne, które składało się z przetransportowania rannego na noszach na odległość 30 m oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu z złamaniem, krwotokiem – mówi Paweł Kraśniewski, opiekun drużyny.

W wyniku przeprowadzonych zawodów nasza drużyna okazała się najlepsza w województwie warmińsko- mazurskim, pokonując drużyny ze szkół z Olsztyna, Elbląga, Olecka, Kętrzyna, Gołdapi, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego oraz pozostałe drużyny reprezentujące swoje powiaty. Nasza drużyna za I miejsce w klasyfikacji drużynowej wywalczyła okazały puchar, nagrody rzeczowe i wiele innych materiałów ufundowanych przez sponsorów turnieju. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki, którą uczestniczy turnieju mieli możliwość spożycia podczas etapu praktycznego na strzelnicy. Dodatkowo uczennica klasy o profilu wojskowym, Wiktoria Zborowska okazała się najlepszym strzelcem turnieju. Otrzymała za zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej puchar wraz z nagrodami rzeczowymi. - Atmosfera była bardzo miła, zawody odbyły się w rywalizacji fair play. Myślę, że nasz sukces to motywacja do dalszego działania, pogłębiania i rozwijania swoich pasji - stwierdza  zwyciężczyni. - Pierwsze miejsce w tym turnieju na etapie wojewódzkim było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Nie spodziewałam się, że zdołamy przebiec dystans ponad 5 kilometró1)w, z którym wcześniej nie miałam okazji się zmierzyć, w tak świetny czasie i na dokładkę pokonać inne drużyny, które wydawały się być na naprawdę wysokim poziomie. Jestem bardzo zadowolona, ponieważ odnosząc, tak duży sukces, udowodniliśmy, że jeżeli się czegoś bardzo chce to uda się to zrobić. Emocje, które temu towarzyszą są nie do opisania. Wierzę, że to nie jest przypadek i na innych zawodach również będziemy odnosić sukcesy- dodaje Kamila Kułaga.

Dodać trzeba też, że w klasyfikacji drużynowej nie mieliśmy również sobie równych zdobywając pierwsze miejsce. Jest to kolejny sukces, strzelców z „Zaruskiego”. Opiekunem i trenerem zwycięskiej drużyny jest Paweł Kraśniewski. W dniu 11.11.2018r. uczniowie klas mundurowych naszej szkoły, wraz z uczniami SP2  uczestniczyli w  Wojewódzkich obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na Placu Solidarności w Olsztynie.

Dziękujemy serdecznie Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie za udzielenie wsparcia finansowego drużynie w dojeździe na zawody do Olsztyna.

Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy im kolejnych takich sukcesów, promujących nasz powiat i region.

Opiekun, trener

Paweł KRAŚNIEWSKI