Reaktywacja linii kolejowej nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo

W dniu 2 kwietnia odbyło się drugie w 2019 roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Węgorzewskim poświęcone  „Możliwościom przywrócenia linii kolejowej  nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo,  a w dalszej kolejności skomunikowaniu jej z Olsztynem  i przywrócenia możliwości realizacji  transportów wojskowych  przez stacjonujący w Węgorzewie 11 Mazurski Pułk Artylerii”.

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji Bezpieczeństwa:

• Marzenna Supranowicz – Starosta Węgorzewski;
  • Eugeniusz Pieczul – członek rady  powiatu ;
  • Zenon Jan Pomian - członek rady  powiatu;
  • Jan Królik – przedstawiciel Gminy Budry;
  • Anna Maria Markowska – przedstawiciel Gminy Pozezdrze;
  • mł. insp. Radosław Drach – Komendant Powiatowy Policji;
  • nadkomisarz Marta Umbras – Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście:

• Małgorzata Kopiczko – Senator RP;
  • Wojciech Kossakowski – Poseł na Sejm RP;
  • Jerzy Szmit – Prezes Zarządu Okręgowego PIS w Olsztynie;
  • Halina Faj – Przewodnicząca Rady Powiatu;
  • Mariusz Fatyga – wicestarosta;
  • Krzysztof Kołaszewski – Burmistrz Węgorzewa;
  • Lidia Czerniewicz – Zastępca Burmistrza Węgorzewa;
  • Bohdan Mohyła – Wójt Gminy Pozezdrze;
  • Monika Ziniewicz – przedstawiciel  24 WOG w Giżycku;
  • ppłk Mateusz Kujawski – przedstawiciel 11 mpa;
  • mjr Arkadiusz Wójcik – przedstawiciel 11 mpa;
  • Andrzej Życki – przedstawiciel 11 mpa;
  • Mirosław Oryńczak - przedstawiciel 11 mpa;
  • Cabaj Wiesław – administrator Węgielsztyn Mazury;
  • Krzysztof Laskowski – Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i ZK Starsotwa;
  • Jacek Miszkiel – inspektor w Referacie Bezpieczeństwa i ZK Starsotwa;
  • Paweł Roch – WSHK Węgorzewo.

W toku posiedzenia Pani Halina Faj zapoznała zebranych z historią przejęcia linii kolejowej  nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo w zarządzanie i dotychczasowej  jej eksploatacji. W toku dyskusji  Pani Senator Małgorzata Kopiczko, Pan  Poseł  Wojciech Kossakowski oraz Prezes Zarządu Okręgowego PIS w Olsztynie  Pan Jerzy Szmit wyrazili swoje pełne poparcie inicjatywie reaktywacji połączenia kolejowego Kętrzyn-Węgorzewo  i stwierdzili, że dołożą wszelkich starań aby ta inicjatywa zakończyła się sukcesem. Ustalono jakie należy podjąć działania , które mogą doprowadzić do przywrócenia  pełnego funkcjonowania połączenia kolejowego Kętrzyn-Wegorzewo.  W przypadku uzyskania przychylnej decyzji PKP S. A. o reaktywacji  linii kolejowej 259 Kętrzyn - Węgorzewo, będzie można wystąpić do MON z prośbą o wsparcie  działań  związanych z uruchomieniem tego odcinka kolejowego. Pełne poparcie tej inicjatywie udzieli przedstawiciele władz samorządowych co znalazło odzwierciedlenie w liście intencyjnym skierowanym przez Powiat Węgorzewski, Powiat Kętrzyński. Gminę Węgorzewo, Urząd Miasta Kętrzyn, Gminę Srokowo, Gminę Budry, Gminę Pozezdrze do  Pana Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury .

Na zakończenie posiedzenia podjęto decyzję o powołanie zespołu , który będzie miał na celu koordynowanie i sprawne  przeprowadzenie wszystkich działań zmierzających do przywrócenia pełnych połączeń kolejowych na odcinku nr 259 Kętrzyn-Węgorzewa.

Opublikowano: 03 kwietnia 2019 13:08