Delegacja z Czerniachowska odwiedziła Węgorzewo

W sobotę , podczas majowego weekendu do Węgorzewa przyjechała delegacja z Czerniachowskiego Miejskiego Okręgu celem złożenia kwiatów i wieńców na grobach żołnierzy rosyjskich, którzy stracili życie w czasie I i II wojny światowej. Członkowie delegacji tj. pani Elena Flegiel, pani Tatiana Wołyńska, pan Igor Jerofiejev, pan Igor Gołubiev odwiedzili dwa cmentarze tj. cmentarz i pomnik żołnierzy radzieckich usytuowany  na Wzgórzu Konopki k. Węgorzewa  oraz nad jeziorem Święcajty.

Cmentarz i pomnik usytuowany na Wzgórzu Konopki  k. Węgorzewa  poświęcono pamięci 317 żołnierzy radzieckich, poległych w walkach o wyzwolenie ziemi węgorzewskiej. Monument to dzieło olsztyńskiego rzeźbiarza Ryszarda Wachowskiego, zmarłego w 1985 roku. Jest wykonany z betonu i ma wysokość 6,8 m. Pomnik przedstawia trzy stylizowane postacie uzbrojonych żołnierzy ze sztandarem. Odsłonięcia dokonano 7 listopada 1968. Na cmentarzu tym są wyodrębnione tylko dwie mogiły zbiorowe, pomiędzy nimi leży płyta z napisem w języku polskim i rosyjskim: BOHATEROM POLEGŁYM W WOJNIE • Z NIEMIECKIM FASZYZMEM • SPOŁECZEŃSTWO POWIATU • WĘGORZEWSKIEGO ( wymienionych jest  tylko 11 nazwisk).

Drugi z odwiedzonych cmentarzy  ( punkt widokowy na jez. Święcajty) założono pod koniec I wojny światowej. Znajdują się na nim groby 344 żołnierzy niemieckich oraz 234 rosyjskich, którzy podczas tej wojny polegli. Ma on uczcić ich pamięć.

Samorząd Czerniachowskiego  Miejskiego Okręg jest partnerem Powiatu Węgorzewskiego (umowa  o współpracy zawarta 6 czerwca 2003 r)   oraz  Miasta i Gminy Węgorzewo  (deklaracja współpracy podpisana  23 grudnia 1996 r.). W ramach zawartych umów realizowana jest współpraca w obszarze kultury, sportu i rekreacji oraz wzajemnej promocji zasobów społecznych, gospodarczych i kulturowych.

Podczas wizyty gości z Czerniachowska  z ramienia powiatu delegacji towarzyszyła pani Barbara Dawcewicz- Pełnomocnik Starosty ds. promocji, kontaktów zagranicznych i sportu. Po odwiedzeniu cmentarzy  członkowie delegacji spotkali się w Ogonkach ze Starostą Węgorzewskim Marzenną Supranowicz. Podczas spotkania omówiono harmonogram współpracy na najbliższe dwa lata,  warunki pozyskiwania wiz do Polski i FR, działania po obu stronach granicy dot. współorganizacji VI Międzynarodowego spływu kajakowego Węgorapa/Angrapa oraz sprawy dotyczące Polonii , w tym wydarzeń realizowanych na terenie Czerniachowskiego Miejskiego Okręgu i Powiatu Węgorzewskiego.

Najbliższym wydarzeniem organizowanym przez Polonię zamieszkującą obszar obwodu kaliningradzkiego będą Dni Kultury Polskiej w Czerniachowsku ( od 30 maja do 2 czerwca), w których udział weźmie delegacja z Powiatu Węgorzewskiego.

Opublikowano: 06 maja 2019 13:51