Działania na rzecz dobrego imienia Polski i Polaków - krzewienie kultury i języka polskiego w obwodzie kaliningradzkim.

Pod takim hasłem odbyły się XVIII Dni Kultury Polskiej w Czerniachowsku zorganizowane przez Stowarzyszenie Dom Polski im. Fryderyka Chopina , prezesem którego jest Pani Irina Korol.

Powiat Węgorzewski reprezentowała Barbara Dawcewicz – Pełnomocnik Starosty ds. promocji i kontaktów zagranicznych. Miasto Węgorzewo reprezentował osobiście Burmistrz Krzysztof Kołaszewski, który przybył do Czerniachowska    z  6-cioosobową delegacją.

Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli min. Konsul Generalny RP Anna Nowakowska i Wicekonsul Jarosław Strycharski. Również Urząd Marszałkowski w Olsztynie był reprezentowany przez Jarosława Grabarczyka i Anetę Brzyską oraz  przez przedstawicielkę Muzeum kultury Ludowej w Węgorzewie panią  Margeritę Stępniak.

Samorząd Czerniachowskiego Miejskiego Okręgu reprezentował osobiście Szef Okręgu Andriej Łucuk i  Pani Włada  Smirnowa -   Naczelnik Wydziału  Kultury.

Podczas Dni Kultury polskiej obchodzonych od 30 maja do 2 czerwca odbyło się kilka wydarzeń promujących  polski język i kulturę polską w obwodzie kaliningradzkim. Odbył się konkurs recytatorski i konkurs piosenki polskiej, w którym  uczestniczyła młodzież polonijna oraz rosyjska. Samorząd Powiatu Węgorzewskiego ufundował wszystkim uczestnikom obu konkursów oraz występującym zespołom tańca i śpiewu pamiątkowe nagrody i gadżety oraz polskie słodycze.

Niezwykły popis sztuki ludowej, w tym tańca i śpiewu zaprezentował Zespół Ludowy SUWALSZCZYZNA, wzbudzając podziw zgromadzonej Polonii  , zbierając  gromkie brawa.

Opublikowano: 05 czerwca 2019 16:16