OMÓWIENIE ĆWICZENIA pk.: „WĘGPRAPA 2019”

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie odbyło się omówienie  i podsumowanie ćwiczenia obronnego powiatu pk. „WEGORAPA 2019”. W trakcie spotkania Pani Marzenna Supranowicz przekazała na ręce Komendanta Powiatowego Policji, zastępcy Komendant a Powiatowego PSP, przedstawiciela Placówki ASG  w Węgorzewie oraz zastępcy dowódcy 41 blp 4 BOT podziękowania za  aktywny udział   i wsparcie w ćwiczeniu obronnym powiatu węgorzewskiego pk. „WĘGORAPA 2019”, które odbyło się w dniach 9-10  maja br.

W trakcie omówienia i podsumowania przekazano następujące wnioski :

1.    Bardzo dobre przygotowanie PZZK oraz GZZK do działań mających na celu  wypracowywanie  propozycji do decyzji Starosty /Burmistrza, Wójtów/ po wprowadzeniu gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i wojny oraz po wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz drugiego stopnia alarmowego CPR (BRAVO-CPR);.

2.    Bardzo dobre przygotowanie osób funkcyjnych do realizacji zadań wynikających z planu dystrybucji tabletek jodowych na terenie powiatu.

3.    Dobre przygotowanie pracowników Urzędu Miejskiego i wyznaczanych osób do przygotowania i przeprowadzenia ewakuacji III stopnia mieszkańców Węgorzewa.

4.    Wiadomości podgrywane i przekazywane w ramach stałego dyżuru są przyjmowane  i przekazywane ćwiczącym zespołom (staroście, burmistrzowi i wójtom).

5.    Po raz pierwszy nawiązano pełne współdziałanie z dowództwem i oficerem łącznikowym  41 batalionu lekkiej piechoty z 4 BOT.

6.    Praktycznie wykorzystano podczas ćwiczeń żołnierzy 414 klp do realizacji zdań  w czasie osiągania stan gotowości obronnej państwa czasu kryzysu (SGOP ”K”)  i czasu wojny   (SGOP ”W”).

7.    Bardzo dobre przygotowanie kierujących akcją kurierską oraz pozostałych osób funkcyjnych do prowadzenia akcji kurierskiej na terenie powiatu.

8.    Dobre przygotowania członków POADA i Kierownika Referatu Bezpieczeństwa starsotwa do wykorzystania  systemu komputerowego „PROMIEŃ” w zakresie zobrazowania sytuacji na mapie i formatowania komunikatów CBRN.

Opublikowano: 06 czerwca 2019 12:11