Gościliśmy na XXIV Święcie Plonów Rejonu Wileńskiego

Delegacja z powiatu węgorzewskiego (ponad 40 osób) wybrała się autokarem na dożynki do Pikieliszek aby razem z mieszkańcami  Rejonu Wileńskiego świętować doroczne obchody święto plonów. Niezwykle barwnego pod każdym względem ludowego wydarzenia. Wśród uczestników tego wyjazdu byli przedstawiciele sektora publicznego tj. samorządowcy Powiatu Węgorzewskiego i Gminy Węgorzewo oraz przedstawiciele  aktywnych organizacji pozarządowych współpracjących z Polonią min. na Litwie. Oficjalna delegacja Powiatu Węgorzewskiego w osobach Starosty Węgorzewskiego Marzenny Supranowicz i Przewodniczącej Rady Powiatu w Węgorzewie Haliny Faj wyjechała dzień wcześniej aby wziąć udział w uroczystym otwarciu dożynek z udziałem kilkudziesięciu delegacji z Polski, przedstawicieli Rządu Republiki Litewskiej, posłów i senatorów. Naszej delegacji towarzyszyła Anna Palmowska Radna Rady Miejskiej w Węgorzewie.

Pogoda w dniu dożynek raczej nie rozpieszczała dożynkowych gości ale pomimo to, i dzięki niezwykłej serdeczności gospodarzy na czele z  panią Marią Rekść Mer Samorządu Rejonu Wileńskiego wszyscy czuli się wyśmienicie.

Delegacja poszczególnych grup przekazały na ręce pani Marii Rekść chleby dożynkowe  wraz z życzeniami obfitych plonów w roku następnym. Na niezwykle barwnych i pomysłowo udekorowanych  stoiskach przygotowanych przez poszczególne gminy rejonu wileńskiego przygotowano regionalne potrawy, którymi częstowano gości. Delegacje z powiatu węgorzewskiego zostały przyjęte przez Starostę gminy Niemenczyn, której szefem do niedawna był pan Edward Puncewicz  współpracujacy z mieszkańcami gminy Węgorzewo od wielu lat. Obecnie gospodynią gminy Niemenczyn jest pani Waleria Stakauskaitė.

Blok artystyczny ubarwił występ naszego Chóru OJCZYZNA, który bisował na koniec swojego występu. Wyjazd Chóru dofinansowano ze środków Powiatu Węgorzewskiego w ramach konkursu ofert na zadania publiczne Powiatu w 2019r.

Koszt wyjazdu na dożynki również sfinansował samorząd Powiatu Węgorzewskiego mając głównie na celu promocję  zasobów kulturowych rejonu Wileńskiego ( partnerskiego Powiatu) ale też podtrzymywanie kontaktów z rodakami mieszkajacymi na wileńszczyźnie.

Opublikowano: 30 września 2019 15:01