W dniu 2 października 2019 roku uczniowie czterech klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego uczestniczyli w zajęciach terenowych pod nazwą "II Manewry Terenowe Klas Mundurowych w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości- Kuty 2019”.

Zajęcia odbyły się w kompleksie leśnym Leśnictwa Kuty gm. Pozezdrze. Po dojściu z miejscowości Kuty gdzie dowiozły uczestników autobusy, na miejsce gdzie odbyły się zmagania tj. do obiektu nazwanego „Zaściankiem” należącym do Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie uczniowie wysłuchali prelekcji Pani Agnieszki Tryk absolwentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat rodzaju gatunków zwierząt leśnych żyjących w naszych lasach. W trakcie zajęć przekazano młodzieży wiedzę z zakresu zwalczania kłusownictwa, zasadności dokarmiania zwierzyny leśnej, ochrony gatunków będących pod ochroną prawną, odgłosów wydawanych przez zwierzynę oraz zachowania się w lesie. Zaprezentowano także przyrodnicze tablice edukacyjne ufundowane przez Nadleśnictwo Borki w Kruklankach.

Następnie po wykładzie przeprowadzono grę terenową na orientację pn. „Słowa” polegająca na pokonaniu wyznaczonej trasy przez kompleksy leśne, Leśnictwa Kuty (3,2 km) i odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapie w terenie. Uczniowie otrzymali mapy z niezbędnym opisem oraz zaznaczonymi punktami orientacyjnymi. Grupa 61 uczniów podzielona na kilkuosobowe drużyny zdana była tylko na siebie i pozyskaną wiedzę z teoretycznych zajęć dotyczących poruszania się w terenie leśnym za pomocą mapy. Wszystkie drużyny wywiązały się bardzo dobrze z przydzielonych zadań i po upływie około nie całej godziny meldowały się kolejno w miejscu wytyczonym jako punkt docelowy z wykonanymi zadaniami. Uczniowie otrzymali tematyczne okolicznościowe przypinki.

W trakcie zajęć terenowych na obiekcie „Zaścianek” zostały przeprowadzone zawody strzeleckie z broni pneumatycznej, karabinek, postawa strzelecka stojąca. W zawodach wzięło udział 4 trzyosobowe drużyn z klas: I Z, IC, II D, III D oraz 12 uczniów w zmaganiach indywidualnych.

Klasyfikacja indywidualna:

I miejsce – Kamila Kułaga - 3 d;

II miejsce – Martyna Pacewicz - 3 d;

III miejsce – Patryk Kot -  1 c.

Klasyfikacja Drużynowa:

I miejsce – klasa 3 d w składzie: Kamila Kułaga, Martyna Pacewicz, Paweł Sobieska;

II miejsce – klasa 2 d w składzie: Oliwia Wawryniuk, Łukasz Miłosek, Katarzyna Górecka;

III miejsce –klasa 1 c  w składzie: Nikodem Piwnikiewicz, Kacper Dujnowski, Patryk Kot.

W przerwie zmagań uczniowie mieli okazję posilić się gorącą grochówką, która  jak określili smakowała im wybornie i rozgrzała ich przed następnymi konkurencjami.

Na zakończenie imprezy nie obyło się też bez rozpalenia 2 ognisk i wspólnego pieczenia kiełbasek z wychowawcami i nauczycielami uczestniczącymi w manewrach, Piotrem Wysockim, Pawłem Kraśniewskim, ks. Przemysławem Przekopem, Rajmundem Klukowskim i Arturem Wilczyńskim.

Organizatorzy serdecznie dziękują dla Zarządu Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie za gościnę na wspaniałym obiekcie przyrodniczo-edukacyjnym „Zaścianek”.

Opracował:
Wychowawca kl. IC  Piotr Wysocki