Organizacje Polonijne Obwodu Kaliningradzkiego spotkały się na XIII Forum w Czerniachowsku

Pani Irina Korol Prezes Stowarzyszenia Polonijnego „Dom Polski” im. Fryderyka Chopina w Czerniachowsku   również Prezes Rady Organizacji Polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego, wzorem lat ubiegłych zorganizowała kolejne Forum Polonijne dla organizacji z Obwodu Kaliningradzkiego.

W programie Forum , które trwało od 24 do 27 października br. odbył się pokaz polskich filmów fabularnych, warsztaty rękodzieła kaszubskiego, wernisaż fotograficzny „ Mazury na południu Krainy Krasnojarskiej” i „Polonia Minusinskaja” , która w tym roku obchodziła jubileusz 20-lecia działalności.  Uroczystym akcentem tych wydarzeń była inauguracja XIII Forum Polonijnego Obwodu Kaliningradzkiego, w tym koncert galowy – prezentacja dorobku kulturalnego organizacji polonijnych z obwodu kaliningradzkiego z udziałem zespołu „Czerwone Jagody” z Minusinska . Przepiękne  tańce polskie  w strojach ludowych zaprezentowały również dzieci  czerniachowskiej Polonii . Zatańczyły taniec  pn. „ Strumyk" , "Kukuleczka" i "Walc Chopina „.

Na zaproszenie organizatorów udział w Forum Polonijnym wzięła Starosta Węgorzewski Marzenna Supranowicz, Burmistrz Węgorzewa Krzysztof  Kołaszewski, radna Rady Miejskiej w Węgorzewie Jolanta Świrkowicz oraz Prezes  Stowarzyszenia  „ Wspólnota Polska”  Koło w Węgorzewie Wiesław Pietrzak. W uroczystościach  inauguracyjnych osobiście  uczestniczył również Szef Administracji Czerniachowskiego Miejskiego Okręgu Siergiej Bułyczew. Konsulat Genrelny RP w Kaliningradzie reprezentowała Konsul Anna Nowakowska oraz Wicekonsul  Jarosław Strycharski.

Starosta Węgorzewski Marzenna Supranowicz przekazała na ręce  organizatorki  Forum  pani Iriny Korol pamiątkowe gadżety powiatu węgorzewskiego oraz zestaw kawowy do Domu Polskiego (filiżanki, paterę do ciasta i łyżeczki).

Prezes Irina Korol podziękowała wszystkim zaproszonym gościom za udział w Forum oraz wsparcie rzeczowe Polonii, głównie dzieci i młodzieży, która uczy się pilnie języka polskiego, kultywuje ojczyste tradycje i obrzędy ludowe występując na różnych uroczystościach promujących ich kraj pochodzenia, czyli Polskę.

Szczególne podziękowania należą się Samorządowi Czerniachowskiego Miejskiego Okręgu za wspieranie  Polonii pod każdym możliwym względem oraz za uczestniczenie w tych niezwykle ważnych dla Polonii wydarzenia.

Opublikowano: 29 października 2019 12:01