Jubileuszowe wigilijne spotkanie z Polonią

Od 20 lat Stowarzyszenie Wspólnota Polska Koło w Węgorzewie zaprasza Polaków mieszkających poza granicami kraju do wspólnego świętowania Wigilii.

W sercach Polaków Wigilia świąt Bożego Narodzenia zajmuje szczególne miejsce. W tym roku dla wielu mieszkańców Węgorzewa sobota 7 grudnia była tym dniem wyjątkowym, pełnym wspomnień, wzruszeń i głębokich przeżyć duchowych. Natomiast dla Polaków mieszkających poza granicami kraju była okazją do wspomnień i sentymentalnej podróży oraz do przypomnienia obrzędów i symboliki związanej z Wigilią - dzielenie się opłatkiem, obdarowywanie prezentami, wspólnym śpiewaniem kolęd.

W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Były powitania, przemówienia i wspólne śpiewanie kolęd. Były wspomnienia i łzy wzruszenia, życzenia i podziękowania za spotkania, pamięć i troskę, za przybliżenie kraju przodków, za przypomnienie tradycji i rodzinną atmosferę. Bo przecież Wigilia Bożego Narodzenia to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święto w Polskiej tradycji obfitujące
w zwyczaje i symbole o ogromnej mocy. Aby tradycji stało się zadość na pięknie zastawionych stołach goście znaleźli siano, grosik na szczęście oraz łuskę karpia. Wszyscy otrzymali ozdobne świece z prawdziwego, pachnącego wosku. Był też Mikołaj i prezenty. Miłym urozmaiceniem wieczoru były kolędy wykonane przez chór „Ojczyzna” oraz gościnny występ zespołu „Królewczanie”.

W tegorocznej wigilii wzięło udział blisko 150 osób. Do Węgorzewa przyjechało 76 rodaków z Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji (Obwód Kaliningradzki) a także z Mołdawii i Niemiec.

W spotkaniu wzięli udział także:

Anna Nowakowska- Konsul Generalny RP w Kaliningradzie

Jarosław Strycharski –Konsul ds Polonii w Kaliningradzie

Andrzej Modzelewski- w-ce Prezes Zarz. Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Wspólnoty Polskiej Członek Rady Krajowej

Gustaw Marek Brzezin- Marszałek woj. Warmińsko-Mazurskiego

Marzenna Supranowicz – Starosta Węgorzewski

Krzysztof Kołaszewski – Burmistrz Węgorzewa

oraz przedstawiciele jednostek współpracujących: WCK, MKL, wojska.

Z okazji jubileuszu XX - lecia spotkań wigilijnych w Węgorzewie program pobytu rodaków został znacząco wzbogacony a pobyt przedłużony.

W piątek 6 grudnia  odbyła się pierwsza część warsztatów „Rola i działanie organizacji pozarządowych w Polsce i poza granicami kraju” oraz „Tradycje wigilijne do końca XVIII wieku i tradycje kultywowane obecnie”. Wieczorem odbyło się spotkanie Mikołajkowe organizowane przez władze miasta na Placu Wolności. W sobotę 7 grudnia  zwiedzanie  „Konsulatu Św. Mikołaja” w Kętrzynie, dalsza część warsztatów, Msza św. w Świętej Lipce
i przekazanie ziemi z kresów, koncert organowy, zwiedzanie Muzeum w Świętej Lipce,
a wieczorem spotkanie przy wigilijnym stole. W niedzielę „Poranne Polaków rozmowy” czyli wymiana doświadczeń, rozmowy o problemach i sukcesach, wymiana adresów i czułe pożegnania.

Wigilijne spotkanie z Polonią było realizowane w ramach projektu „W kręgu polskich tradycji - wigilijne spotkanie z działaczami polskimi i polonijnymi z krajów ościennych”.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą oraz w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2019 r. ze środków Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego, Samorządu Powiatu Węgorzewskiego i Samorządu Gminy Węgorzewo.

Realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu środowisk oraz wsparcia rzeczowego i finansowego udzielonego przez sponsorów i ludzi o otwartych sercach.

Wszystkim zaangażowanym samorządom, wolontariuszom, sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy. A szczególnie członkom Koła Wspólnoty Polskiej w Węgorzewie.

Opublikowano: 10 grudnia 2019 11:24

Realizacja: IDcom.pl